U Republici Srpskoj (RS) u martu je bilo 440 neregistrovanih poljoprivrednih proizvođača sa proizvedenih 116 280 litara mlijeka, što čini ukupan iznos premije od 25.180 KM. Ministarstvo je počelo sa isplatom martovskih premija proizvođačima mlijeka, ali aprilske neće biti isplaćene dok ne budu provjereni svi podaci i otklonjene uočene nepravilnosti, jer je, prema analizi za mart, 10 700 individualnih poljoprivrednih proizvođača proizvelo 7 979 000 litara mlijeka, za šta je od Ministarstva, prema zahtjevima organizatora otkupa, zatražena isplata 1.329.225 KM. Problem je nastao kada su upoređeni zahtjevi organizatora otkupa i mljekara sa zvaničnim nalazima veterinarskog instituta "Dr Vaso Butozan" iz Banjaluke i uočene ogromne razlike. Razlika od oko 53.000 KM u iznosu koji su zatražili mljekari i koji je odobrilo Ministarstvo nastala je zato što su organizatori otkupa klasirali mlijeko na osnovu njihovih parametara, ne poštujući rezultate nadležnog instituta.
U Republici Srpskoj (RS) u martu je bilo 440 neregistrovanih poljoprivrednih proizvođača sa proizvedenih 116 280 litara mlijeka, što čini ukupan iznos premije od 25.180 KM, izjavio je Ranko Grubešić, rukovodilac Odsjeka za stočarstvo pri Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
Grubešić kaže da je Ministarstvo počelo sa isplatom martovskih premija proizvođačima mlijeka, ali da aprilske neće biti isplaćene dok ne budu provjereni svi podaci i otklonjene uočene nepravilnosti, jer je, prema analizi za mart, 10 700 individualnih poljoprivrednih proizvođača proizvelo 7 979 000 litara mlijeka, za šta je od Ministarstva, prema zahtjevima organizatora otkupa, zatražena isplata 1.329.225 KM.
On pojašnjava da je problem nastao kada su upoređeni zahtjevi organizatora otkupa i mljekara sa zvaničnim nalazima veterinarskog instituta "Dr Vaso Butozan" iz Banjaluke i uočene ogromne razlike.
Prema njegovim riječima, razlika od oko 53.000 KM u iznosu koji su zatražili mljekari i koji je odobrilo Ministarstvo nastala je zato što su organizatori otkupa klasirali mlijeko na osnovu njihovih parametara, ne poštujući rezultate nadležnog instituta.
On je dodao da su organizatori otkupa dobili su rješenja sa specifikacijama proizvođača kojima je premija isplaćena i onima kojima nije, a ukoliko dokažu da je ministarstvo pogriješilo mogu podnijeti žalbu.
Grubešić smatra da je najveći problem svih koji su u lancu otkupa mlijeka 4 362 proizvođača sa 2 260 000 litara mlijeka koji nemaju adekvatnu analizu, zbog čega je u proteklih mjesec dana održano nekoliko radnih sastanaka na kojima su se donošenjem određenih zaključaka pokušale prevazići uočene nepravilnosti.
"Ministarstvo je donijelo odluku da se, kako bi se smanjio procenat od 40 odsto proizvođača sa neadekvatnim uzorkom na prihvatljivih 10 do 15 odsto, mlijeko za koje se utvrdi mliječna mast ispod 2,6 odsto i sadržaj proteina ispod 2,4 odsto proglasi neadekvatnim uzorkom", rekao je Grubešić sinoć za televiziju K3 iz Prnjavora.
Pravilnikom o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela propisano je da se mlijeko ekstra klase premira sa 22 feninga, mlijeko prve klase sa 20, druge klase sa 18, treće sa 14 pfeninga i četvrte klase, takozvano "vanklasno" sa 10 feninga.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS u toku 2008. godine premija je isplaćena za 120 miliona litara mlijeka, u 2009.godini za 112 miliona litara, a procjena za ovu godinu je da će biti premirano između 110 miliona i 112 miliona litara mlijeka.
Pravilnik o kvalitetu svježeg i sirovog mlijeka stupio je na snagu 25. juna 2009. godine, a od 1. marta ove godine Ministarstvo je počelo plaćanje premija proizvođačima prema klasama, na osnovu somatskih ćelija i mikroorganizama, odnosno na osnovu proteina i mliječne masti.